Jakie dolegliwości można wyczytać z twarzy?
Co można wyczytać z twarzy?
Według medycyny tradycyjnej stan zdrowia jest wypisany na twarzy, ale czy ma to odniesienie do rzeczywistości? Coraz więcej lekarzy oraz naukowców uważa, że tak.
Czy faktycznie wystarczy przyjrzeć się twarzy, aby zorientować się w czyimś stanie zdrowia? Metodę tę - pod nazwą fizjonomika - stosowano już w starożytnej Grecji, gdzie nie tylko służyła ona do oceny stanu zdrowia, ale również pozwalała określić charakter i osobowość badanego człowieka.
Jak odkrywa dziś oficjalna medycyna, fizjonomika faktycznie może wykazywać wartość naukową. Dla przykładu związek między bruzdą na płatku ucha a chorobami układu krążenia został potwierdzony w toku pewnego badania. Aby zinterpretować wiele innych oznak rozwoju chorób, wystarczy natomiast odrobina zdrowego rozsądku.
Ale uwaga! Nie zapominajmy, że wszystkie wymienione tu oznaki to jedynie przesłanki, a nie diagnoza potwierdzająca obecność choroby.
BRWI
Przerzedzone brwi sygnalizują niedoczynność tarczycy odpowiedzialnej za produkcję tyroksyny - hormonu odżywiającego cebulki włosowe. Gęste, czy wręcz krzaczaste brwi kojarzone są z doskonałym zdrowiem i fizyczną krzepą, zaś rzadkie uważa się często za oznakę cukrzycy i innych zaburzeń poziomu cukru we krwi.
CERA
Pożółkła cera to szeroko rozpoznawalna oznaka żółtaczki, będącej skutkiem uszkodzeń wątroby. Jednak niezdrowe zabarwienie skóry równie dobrze może być spowodowane przyjmowaniem leków na cukrzycę i nadciśnienie. Jak wykazało pewne badanie, zmarszczki mogą świadczyć o osteoporozie - ale wydaje się to oczywiste, biorąc pod uwagę, że choroba ta najczęściej objawia się w późnym wieku, gdy zmarszczki pojawiają się po prostu jako efekt starzenia.
JAMA USTNA
Zaczerwienione dziąsła o skłonnościach do krwawienia to symptom chorób przyzębia lub zapalenia dziąseł. Starożytni Grecy uznawali je za oznakę "przegrzania krwi". Cofające się dziąsła to kolejny sygnał, że w obrębie jamy ustnej toczy się stan zapalny, zaś blade mogą świadczyć o anemii.
OCZY
Cienka, biała linia formująca się zazwyczaj wokół tęczówki, może świadczyć o podwyższonym poziomie cholesterolu we krwi, podobnie jak drobne tłuszczowe plamki na białkach. Kolejną oznaką, że organizm nie przetwarza tłuszczów we właściwy sposób, są krostki i tłuszczowe grudki na skórze wokół oczu. Z kolei ciemne worki pod oczami kojarzone są z nie najlepszą ogólną kondycją zdrowotną, a czasami wskazują na alergie pokarmowe. Worki pod oczami mogą też świadczyć o problemach z nerkami, zaś obrzęk górnej powieki - o przeciążeniu wątroby.
POLICZKI
Rumiane policzki postrzegane bywają jako oznaka dobrego zdrowia, lecz w rzeczywistości nierzadko zwiastują poważne schorzenia, takie jak nadciśnienie czy zespół Cushinga, w którym nadnercza produkują zbyt duże ilości kortyzolu.
SKRONIE
Zapadnięte skronie mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu, zaś wyraźnie zaznaczone żyły i naczynia krwionośne to częsta oznaka nadciśnienia.
USTA
Opuchnięta dolna warga występuje często u osób z chronicznymi zaparciami, natomiast obrzęk obu warg może być związany z niedoczynnością tarczycy. Blade mogą świadczyć o anemii. Uporczywie nawracające afty bywają związane z chorobami płuc i układu oddechowego, a białe plamy mogą sygnalizować jelitową infekcję pasożytniczą. Ponadto spierzchnięte usta mogą świadczyć o niedoborach.
WŁOSY
U kobiet cienkie włosy nierzadko idą w parze z nadczynnością tarczycy, natomiast łysienie spowodowane jest niedoborem żelaza.
źródło:
- ktociewyleczy.pl
- Int J Cardiol, 2014; 175: 171–5
- kanał YT Michał Iwanicki Droga Środka - Między Wschodem a Zachodem
Komentarze
Prześlij komentarz