Stawy
MarioLAB - Najważniejszy MINERAL dla KRĘGOSŁUPA! Zapobiega bólowi, stanom zapalnym, uszkodzeniom... (Wnioski : Wapń (D3+K2), fosfor (uwaga na blokujące ń fosforany), magnez, glukozamina chondroityna).
Uwagi wnioski do suplementacji:
- Przede wszystkim rosoły i wywary z kości (najlepiej wołowych)
- Wapń należy ostrożnie suplementować, gdyż problem leży raczej w jego przyswajaniu a nie w niedoborze. Nalży raczej suplementować D3 wraz z K2 oraz ograniczać fosforany z np. wędlin, które blokują zdrowy fosfor będący warunkiem równowagi wapniowo-fosforowej w zdrowych kościach.
- Należy też suplementować magnez+B6 (najlepiej oczyszczanie solą Epsom) oraz
- glukozaminę i chondroitynę
- MSM (zwłaszcza na dnę moczową, działa przeciwzapalnie odbudowuję tkankę łączną i kolagen)
- msm działa też na skórę i zespół nieszczelnego jelita
Reumatolog Jarosław Niebrzydowski
https://blog.doktorjarek.pl/jersinioza-yersinia-enterocolitica/)
Niefarmakologiczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów.
Do każdej choroby zwyrodnieniowej dopisuję oddzielne informacje na temat leczenia. Teraz tylko kilka luźnych ogólnych uwag do postępowania leczniczego.
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest bardzo powszechnym schorzeniem i istotną przyczyną niepełnosprawności. Dotyczy ona ponad 300 milionów osób i ta liczba rośnie wraz ze starzeniem się światowej populacji.
Jest ona główną przyczyną niepełnosprawności. Ma również znaczny wpływ na fizyczne i psychiczne samopoczucie osób nią dotkniętych.
Powoduje duże koszty finansowe i społeczne.
W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów oficjalnie zaleca się połączenie strategii farmakologicznych i niefarmakologicznych.
Trening siłowy i oporowy, terapia pulsacyjnym polem elektromagnetycznym i przezskórna elektryczna stymulacja nerwów, laseroterapia, jontoforeza i wiele innych zabiegów powszechnie stosowanych w rehabilitacji i sanatoriach zapewniają krótkotrwałe korzyści.
Natomiast trening sprawnościowy zapewnia zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe korzyści.
Ćwiczenia fizyczne zazwyczaj są rutynowo zalecane pacjentom z chorobą zwyrodnieniową stawów i są uważane za jeden z filarów leczenia tej choroby. Wykazano, że aktywność fizyczna powoduje poprawę w zakresie łagodzenia bólu, sprawności fizycznej i odległości chodzenia.
U pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolan lub bioder utrata masy ciała zmniejsza obciążenie dotkniętych stawów. Na przykład na każdy utracony kilogram masy ciała obciążenie kolana zmniejsza się o 4 kg na krok i obciążenie ściskające o 4800 kg na każdy pokonany kilometr. Korzyści z utraty wagi obejmują nie tylko złagodzenie objawów, ale także spowolnienie utraty chrząstki w stawach obciążonych. Ponadto utrata masy ciała zmniejsza poziom czynników zapalnych, które mogą przyczyniać się do degradacji chrząstki.
Niektórzy pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów mają złagodzenie objawów po zastosowaniu ciepłoterapii miejscowo na dotknięty staw. Część chorych odczuwa ulgę po terapii zimnem.
Inni chorzy odczuwają ulgę po zastosowaniu pola magnetycznego, mimo iż badania nie potwierdzają jednoznacznie takiego działania. Z praktyki wiem, że pole magnetyczne działa zdecydowanie lepiej na zmiany i dolegliwości w kręgosłupie. Natomiast sprawa poprawy po cieple lub zimnie zależy od indywidualnych cech organizmu chorego.
U większości chorych krioterapia daje bardzo dobre rezultaty w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Natomiast niekoniecznie przekłada się to na łagodzenie objawów w innych stawach.
Szyny lub ortezy można rozważyć u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów ręki z zajęciem stawu trapezowo-śródręcznego.
Pomoce do chodzenia zmniejszają ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego i kolanowego. Laski i inne urządzenia również mogą pomóc w utrzymaniu równowagi. Natomiast chodziki zazwyczaj zapewniają największą pomoc w utrzymaniu równowagi.
Wkładki do butów mogą zmniejszać ból związany z chorobą zwyrodnieniową palucha, stawu kolanowego i biodrowego, a także łagodzić dolegliwości podczas chodzenia.
Niektóre badania potwierdzają, że tai chi może być skuteczną metodą kontrolowania bólu i poprawy sprawności fizycznej u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego i innymi schorzeniami powodującymi przewlekły ból.
Przy chorobie zwyrodnieniowej wielu stawów zawsze polecam jako metodę bardziej przyczynową kurację przeciwpasożytniczą i ewentualnie przeciwpierwotniakową. Oczywiście zależy to od całości objawów i rozwoju choroby. Pojedyncze stawy ze zmianami zwyrodnieniowymi bez towarzyszącej choroby zapalnej stawów to pole do popisu dla PRP – kuracji osoczem bogatopłytkowym.
Zawsze, bez względu na przyczynę wywołującą chorobę zwyrodnieniową – odpowiednie ćwiczenia + bor + witamina D3 + siarka organiczna i krzem (ziemia okrzemkowa) pozwalają na poprawę stanu chorych stawów i redukcję bólu. Takie postępowanie jest tanie i znacznie bardziej skuteczne niż powszechnie przepisywane leki z grupy NLPZ oraz liczne suplementy (często pozbawione jakiegokolwiek korzystnego działania).
CHOROBY INFEKCYJNE STAWÓW
Specjalnie napisałem choroby infekcyjne, a nie zapalenie stawów. Zapalenia stawów są wywoływane przez pierwotniaki. Inne mikroby powodujące stany zapalne stawów mimo dużego podobieństwa nie są zapaleniami reumatoidalnymi.
Reumatoidalne zapalenia stawów dotyka około 1% ogólnej populacji. W Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych wzrasta liczba przypadków fałszywych rozpoznań u chorych z wczesnym zapaleniem stawów. W ciągu ostatnich 20 lat stosowanie tzw. leków przeciwreumatycznych modyfikujących przebieg choroby (DMARD) zwiększa się w zawrotnym tempie, nie dając chorym innych (skuteczniejszych) opcji leczenia. Tymczasem działania niepożądane, występują znacznie częściej u pacjentów otrzymujących te leki.
Oczywiście przyczyna chorób reumatoidalnych, czyli infekcja pierwotniakowa, nie jest w ogóle dopuszczana do dyskusji.
Tu opisuję inne przyczyny infekcyjne dające podobne obrazy chorobowe do zapaleń reumatoidalnych stawów.
Wiadomo, że wiele infekcji prątkowych, wirusowych i bakteryjnych objawia się objawami mięśniowo-szkieletowymi, w tym między innymi zapaleniem i bólami stawów. W związku z tym niezwykle ważne jest rozpoznanie i odróżnienie tych chorób od typowych reumatoidalnych zapaleń stawów.
Podobieństwo objawów klinicznych.
Nikt się nie zastanawia nad diagnozą: czy jest to reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zakaźna powodująca podobne objawy? Wszyscy chorzy w razie wątpliwości co do rozpoznania, na wszelki wypadek, otrzymują metotreksat.
Stwierdzono, że podobne objawy występują w odpowiedzi na prątki (w tym prątki niegruźlicze), wirus Epsteina-Barra (EBV), wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, HIV i brucelozę.
To, że choroby reumatologiczne wywołują pierwotniaki i są uleczalne, nie jest dopuszczane do publicznej świadomości. Wyleczanie chorych z tak powszechnych chorób, to byłaby klęska dla pazernych bogaczy z Big Pharmy.
Zakażenia prątkami
Gruźlica (TB) nadal stanowi globalny problem zdrowia publicznego, a częstość występowania gruźlicy pozapłucnej rośnie. Gruźlica kręgosłupa, gruźlicze zapalenie stawów, zapalenie kości i szpiku oraz choroba Ponceta (reaktywne zapalenie stawów spowodowane obecnością gruźlicy pozastawowej) są głównymi postaciami gruźlicy mięśniowo-szkieletowej. Badania oceniające chorobę Ponceta wykazały, że 27,6% do 43,5% pacjentów ma zmiany wielostawowe, które ściśle naśladują RZS.
Trąd jest głównie uważany za chorobę skóry, ale około 75% pacjentów ma zajęcie układu mięśniowo-szkieletowego, w tym zapalenie wielostawowe o ostrym początku i przewlekłe symetryczne zapalenie wielostawowe. Ponieważ jest chorobą rzadką, nikt jej nie uwzględnia w możliwym rozpoznaniu.
Wirusy
Badania przeprowadzone na całym świecie wykazały, że parwowirus B19, HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C oraz alfawirusy należą do najczęstszych przyczyn wirusowego zapalenia stawów. Rozwój zapalenia stawów podczas infekcji parwowirusem B19 jest związany z rozwojem przeciwciał specyficznych dla parwowirusa B19, co wiąże się z rozwojem kompleksów immunologicznych w rozwoju zapalenia stawów. U dorosłych typowo występuje symetryczny, symetryczny wzór małych stawów, podobny do RZS, obejmujący śródręczno-paliczkowy, proksymalny międzypaliczkowy i stawy nadgarstkowe, podczas gdy u dzieci występuje asymetryczne zapalenie nielicznostawowe dużych stawów, zwykle kolan.
W przeciwieństwie do infekcji parwowirusem B19, prawdziwe zapalenie stawów jest stosunkowo rzadką cechą pierwotnego zakażenia HIV. Jednak w przypadku nieleczonego HIV objawy stawowe są powszechne, a około 11% chorych rozwija jedno- lub wielostawowe zapalenie stawów. Po wprowadzeniu skojarzonej terapii przeciwretrowirusowej po leczeniu zgłaszano poprawę objawów stawów, w tym reaktywnego zapalenia stawów. Tu dodam, że po leczeniu antybiotykami każdej choroby infekcyjnej wzrasta częstość remisji objawów w chorobach reumatycznych. Czemu oficjalna medycyna alopatyczna stara się zaprzeczać.
Bruceloza
Bruceloza jest jedną z najczęstszych chorób odzwierzęcych na świecie. Objawy kostno-stawowe występują u 11% do 85% chorych, a ich podobieństwo sprawia, że łatwo je pomylić z zapaleniem reumatoidalnym. Zapalenie stawów kręgosłupa i spondylodiscitis są najczęstszymi powikłaniami, przy czym dominują bóle pleców i rwa kulszowa. Rozpoznanie brucelozy jako przyczyny zapalenia stawów może być trudne, bo nie jest uwzględniane w nauczaniu reumatologów.
Zapalenie stawów z Lyme (borelioza)
Borrelia burgdorferi, czynnik wywołujący boreliozę, objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi z objawami grypopodobnymi i zajęciem ośrodkowego układu nerwowego (OUN) w ostrej fazie. Jednak u wielu pacjentów wczesne fazy boreliozy pozostają bezobjawowe, ale mogą wystąpić z zapaleniem stawów w jednym lub kilku dużych stawach. Zajęcie małych stawów, struktur okołostawowych i stawów skroniowo-żuchwowych odzwierciedla odpowiedź nielicznostawową i wielostawową na zakażenie, co ściśle naśladuje RZS.
U tych pacjentów zapalenie stawów z Lyme jest skutecznie leczone antybiotykami, ale zapalenie stawów może utrzymywać się, a nawet pogarszać u pacjentów, którzy byli narażeni na pewne wysoce zapalne szczepy B. burgdorferi, częstą przyczynę poinfekcyjnego zapalenia stawów z Lyme. Długotrwałe leczenie boreliozy, gdy już i tak jaj nie ma, daje często dobre efekty w zapaleniu stawów. Co wynika z faktu, że wielu chorych z chorobami reumatycznymi dobrze reaguje na leczenie antybiotykami.
Bakteryjne zapalenie stawów
Roczna zapadalność na bakteryjne zapalenie stawów wynosi od 2 do 10 na 100 000 osób w krajach rozwiniętych. Większość pacjentów z bakteryjnym zapaleniem stawów cierpi na wcześniejszą chorobę związaną ze stanem obniżonej odporności, nowotworem złośliwym, cukrzycą, przewlekłą chorobę nerek lub RZS. Ewentualnie jest po operacjach na stawach lub otrzymuje leki immunosupresyjne (powszechnie stosowane w reumatologii).
Bakteryjne zapalenie stawów jest zwykle uważane za jednostawowe zapalenie stawów o ostrym początku, gdzie od 15% do 20% pacjentów ma postać nielicznostawową lub wielostawową. Prokalcytonina w surowicy jest często podwyższona w zakażeniach bakteryjnych i może pomóc w diagnozowaniu bakteryjnego zapalenia stawów, ponieważ glikokortykoidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne nie mają wpływu na jej poziom. Natomiast, septyczne zapalenie stawów u pacjentów z RZS jest trudne do rozpoznania. Objawy często przez dłuższy czas są identyczne. Wielokrotnie widziałem chorych leczonych na inne choroby, u których przez miesiące lub lata rozwijało się zapalenie bakteryjne stawu / stawów. Oczywiście teoria medyczna wyklucza taką możliwość.
Dlatego zbyt szybkie włączanie leków immunosupresyjnych, w szczególności sterydów, powoduje więcej błędów i powikłań niż daje korzyści.
więcej na temat stosowania boru znajdziesz poniżej.
STOSOWANIE BORU LUB BORAKSU
Należy wsypać łyżeczkę do herbaty (5-6 g) boraksu do pół litra gorącej wody. Ten roztwór, należy przechowywać w lodówce. Zawsze w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zamiast boraksu można kupić bor w tabletkach lub w proszku. Wtedy stosujemy 3 miligramy boru dziennie. Niestety, ale bor w tabletkach, ze względu na inny skład chemiczny, jest wyraźnie mniej skuteczny.
Standardowa dawka boru z roztworu boraksu to jedna łyżeczka (5 ml) wyżej opisanego roztworu. Zawiera ona 25 – 30 mg boraksu i zapewnia około 3 mg boru. Należy brać codziennie jedną taką dawkę z napojem lub posiłkiem. Jeśli czujemy się po niej dobrze, możemy przyjmować go dwa razy dziennie. Większość osób dobrze toleruje trzy dawki na dobę. Co zapewnia większą skuteczność w chorobach zwyrodnieniowych, jak i zapalnych stawów.
Jako dawkę podtrzymującą można przez wiele miesięcy przyjmować jedną lub dwie łyżeczki tego roztworu dziennie.
Większość osób może jedną łyżeczkę w/w roztworu przyjmować na raz bez żadnych objawów ubocznych. Jeżeli są kłopoty z żołądkiem lub tolerancją tego roztworu to jest druga opcja.
Taką porcję roztworu można rozcieńczyć wodą i wtedy proszę pić niewielkimi łykami przez cały dzień przez cztery lub pięć dni w tygodniu.
Potem zawsze robimy 2 dni przerwy i powtarzamy tak długo, jak to jest konieczne.
Boraks usuwa z organizmu nagromadzony w nim fluor i metale ciężkie. Bor reaguje z jonami fluoru, tworząc fluorki boru, które są następnie wydalane z moczem. Dzięki czemu naprawia wiele procesów enzymatycznych w organizmie. Usuwanie fluorków naprawia tarczycę, szczególnie u osób z jej niedoczynnością.
Jeśli ktoś cierpi na zapalenie stawów, ma osteopenię, osteoporozę lub chorobę zwyrodnieniową stawów, menopauzę czy też sztywność z powodu zaawansowanego wieku to suplementacja boru jest najlepszą opcją oraz często koniecznym wsparciem innych metod leczenia.
Podobnie przy niskiej produkcji hormonów płciowych, zwiększenie spożycia boru daje bardzo dobre efekty. Boraks pomaga w leczeniu grzybicy jak i zapaleń wywoływanych przez drożdżaki i bakterie. Zmiany grzybicze na skórze zazwyczaj ustępują po kąpielach lub moczeniu zaatakowanej części ciała w roztworze boraksu.
Większe dawki stosujemy po konsultacji z lekarzem.
Zawsze należy zaczynać od standardowej dawki i zwiększać ją stopniowo do najwyższej tolerowanej.
Boraks jest raczej zasadowy i w większych stężeniach ma mydlany smak, który można łagodzić sokiem z cytryny, octem lub kwasem askorbinowym.
Jeśli wywołuje nieprzyjemnych objawy, należy zmniejszyć dawkę boraksu do czasu ich ustąpienia, a następnie znowu stopniowo zwiększać do maksymalnej tolerowanej dawki.
Pomocne w łagodzeniu tych dolegliwości picie większej ilości płynów w postaci kwasów organicznych, takich jak sok z cytryny, kwas askorbinowy lub ocet. Niektórzy zalecają ćwiczenia fizyczne celem poprawienia krążenia limfy (skakanie, spacery lub przyjmowanie odwróconej pozycji).
Dużo więcej wiadomości znajdziesz na stronie: Leczenie borem oraz w artykule Boraksowa-Konspiracja – dostęp przez tekst: Leczenie borem.
Leczenie borem
by DoktorJarek 3 stycznia 2020 0 comment
Zacząłem stosować bor w leczeniu zapaleń stawów przez przypadek. Początkowo zapisywałem go tylko chorym ze zwyrodnieniami w stawach oraz z osteoporozą. Ponieważ dość często obie choroby współistnieją z zapaleniem stawów, okazało się, że bor wyraźnie zwiększa skuteczność leczenia w chorobach zapalnych stawów. Bor w przewodzie pokarmowym zamienia się w słaby kwas i wpływa na żyjące tam mikroorganizmy oraz pasożyty. Niezależnie od tego jest bardzo ważnym składnikiem kości i wyraźnie zwiększa skuteczność leczenia osteoporozy. Wszyscy skupiają się w trakcie leczenia osteoporozy lub osteopenii na ilości przyswajanego przez układ kostny wapnia. Zazwyczaj mamy dużo wapnia w przewodzie pokarmowym. Problem z wbudowywaniem wapnia do kości nie jest tylko wynikiem jego dostarczania do przewodu pokarmowego, ale wiąże się również z odpowiednią ilością boru, magnezu, witaminy D i K2MK7 oraz poziomem hormonów w organizmie.
Największą korzyść przy przyjmowaniu boru widać w chorobie zwyrodnieniowej stawów obwodowych. Potrafi on zredukować dolegliwości i odroczyć o lata konieczność zastosowania endoprotezy. Znienawidzony przez koncerny farmaceutyczne za bardzo dobre efekty lecznicze w chorobie zwyrodnieniowej stawów obwodowych oraz leczeniu osteoporozy. Główną jego „wadą” z punktu widzenia producentów leku jest jego bardzo niska cena.
Bor w połączeniu z krzemem i witaminą D wyraźnie poprawia stan włosów, paznokci i wpływa też dobrze na cerę. To mój ulubiony zestaw w sytuacji, gdy chory przyjmuje metotreksat lub inny lek powodujący osłabienie włosów i ich wypadanie.
Stosuję także roztwór boru do moczenia rąk lub stóp w przypadku występowania grzybicy. Przy zmianach grzybicznych w innych miejscach skuteczne są kąpiele lub okłady na zajęte przez grzyby miejsca.
Komentarze
Prześlij komentarz