Dieta wysoko-magnezowa

 

Właściwości prozdrowotne magnezu

Wprowadzenie do jadłospisu źródeł magnezu będzie wiązało się z wieloma korzyściami, ponieważ pełni on wiele istotnych ról w naszym organizmie. Jedną z nich jest udział w przekazywaniu sygnałów do mózgu i procesach związanych z ochroną komórek nerwowych. Wysokie spożycie źródeł magnezu będzie sprzyjało procesom pamięciowym oraz wysokiej koncentracji. Ponadto, odpowiednie stężenie tego pierwiastka we krwi jest niezbędne do prawidłowej pracy serca.
Dużym problemem nie poruszanym zbyt często jest tężyczka utajona. Koniecznie czytaj dalej i słuchaj tu.

Źródła magnezu powinny znaleźć się w diecie osób, które często doświadczają skurczów mięśni, ponieważ ten składnik mineralny pomaga osiągać rozluźnienie mięśni, które może być zaburzone w przypadku niedoborów magnezu.

Dzienne zapotrzebowanie na magnez

Dorośli mężczyźni: 420 mg
Dorosłe kobiet: 320 mg
Kobiety podczas ciąży: 360 mg
Ta podaż ze źródeł magnezu powinna być jeszcze większa w przypadku osób aktywnych fizycznie oraz doświadczających przewlekłego stresu.

W jednym z badań naukowych (PONS) zauważono, że około 90% mężczyzn i 70% kobiet nie pokrywa z żywieniowych źródeł magnezu swojego zapotrzebowania na ten pierwiastek. W takim razie jak zadbać o potrzeby swojego organizmu? Do osiągnięcia prawidłowej podaży tego składnika mineralnego pomocne będzie poznanie najlepszych źródeł magnezu.

Naturalne źródła magnezu w codziennej diecie

Produktami bogatymi w magnez są przetwory zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy, kakao, gorzka czekolada oraz sery podpuszczkowe, ryby, ziemniaki, banany, niektóre warzywa. Magnez wchodzi w skład chlorofilu – warzywa zielone zawierają większe ilości tego składnika. Źródłem magnezu w diecie jest też woda pitna, zwłaszcza twarda.


10 najlepszych źródeł magnezu


Woda ze źródła  Krynica Zdrój Słotwinka oraz Muszynianka

 Woda lecznicza Słowinka 1,5 litra 339,6 mg

Wskazówki picia  wody leczniczej tu.

 Woda wysokomagnezowa np.Muszynianka 1,5 litra 200 mg

Źródła magnezu to nie tylko zboża, orzechy, warzywa i owoce, ale również woda! Wysokomagnezowa woda (np. ) będzie doskonałym źródłem magnezu w codziennej diecie – a w dodatku bez żadnych kalorii.

Komosa ryżowa

Komosa ryżowa 100 g (przed ugotowaniem) 313 mg
Komosa ryżowa jest w czołówce najbogatszych źródeł magnezu! Wystarczy ugotować 100 g tego zboża i otrzymamy porcję wystarczającą do pokrycia niemalże pełnego dziennego zapotrzebowania na magnez dla kobiet. Komosę możemy jadać na słodko (np. z dodatkiem mleka i owoców) oraz na słono (jako dodatek do obiadu, zup, sałatek).

Kasza gryczana biała

Kasza gryczana (biała) 100 g (przed ugotowaniem) 231 mg
Kasza gryczana niepalona to kolejne źródło magnezu, które z łatwością dodamy do naszego obiadu. Co ciekawe, ten rodzaj kaszy wystarczy zalać na kilka godzin zimnym mlekiem lub wodą i będzie ona gotowa do spożycia nawet bez gotowania.

Kasza bulgur

Kasza bulgur 100 g (przed ugotowaniem) 164 mg
Kasza bulgur to jedna z bardziej lubianych kasz z uwagi na neutralny smak, który pasuje do wielu dań. Z powodzeniem możemy wprowadzać to źródło magnezu do diety .

Kasza orkiszowa

Kasza orkiszowa 100 g (przed ugotowaniem) 136 mg
Jak widzicie, w pierwszej piątce najlepszych źródeł magnezu znalazły się aż 3 rodzaje zbóż! Orkisz jest kolejnym z nich – a dokładniej kasza orkiszowa, która może być stosowana w diecie w daniach na słodko i na słono.

Pestki dyni

Pestki dyni 2 łyżki (20 g) 108 mg
Pestki dyni możemy jadać jako przekąskę lub urozmaicić nimi sałatkę, zupę lub dodać do jogurtu. To źródło magnezu wyjątkowo łatwo jest dodać do diety, dlatego warto jadać je kilka razy w tygodniu.

Migdały

Migdały 30 g (2 łyżki) 81 mg
Smakowite migdały to kolejne chrupiące źródło magnezu! Możemy jadać je z owocami, dodawać do sałatki lub przygotowywać kanapki z masłem migdałowym. Możliwości na wykorzystanie tego źródła magnezu jest całe mnóstwo – wystarczy wybrać swoją ulubioną formę.

Nasiona słonecznika

Nasiona słonecznika 30 g (2 łyżki) 72 mg
Słonecznik może nam się kojarzyć z latem i czasami dzieciństwa, w których sięgaliśmy po świeże słoneczniki i… trudno było przestać się nimi zajadać. Tak apetyczne źródło magnezu z pewnością ucieszy wielu z nas. W dodatku jego cena jest niska w porównaniu do np. orzechów.

Płatki owsiane

Płatki owsiane 50 g (5 łyżek) 69 mg
Owsianka wielu z nas kojarzy się ze zdrową  dietą – nic dziwnego, że jedną z jej zalet będzie porządna dawka magnezu! Z dodatkiem tego źródła magnezu możemy przygotować również inne potrawy – np. fit batoniki, omlety, czy kotlety warzywne.

Boćwina

Boćwina 150 g 65 mg
Boćwina to jedno z najbogatszych źródeł magnezu wśród warzyw! Możemy dodawać ją do sałatek, zup, tart lub warzywnych zapiekanek. To źródło magnezu jest również głównym składnikiem lubianej zupy na lato, jaką jest chłodnik.

20 najlepszych źródeł magnezu

Skoro poznaliśmy już czołówkę wśród najlepszych źródeł magnezu, to czas na zapoznanie się z innymi, również bardzo bogatymi produktami, które obfitują w ten składnik mineralny. Wielu z Was może się ucieszyć na widok smakowitych źródeł magnezu, takich jak czekolada gorzka, czy banany. Warto zwrócić uwagę, że niektóre źródła magnezu zawierają dużą dawkę tego składnika w niewielkiej porcji – np. kakao, len, czy otręby. Te produkty warto dodawać do posiłków lub stosować jako dodatek do koktajli.



Artykuł Źródłowy: blog dietly.pl


Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Popularne posty