Helicobacter pylori - naturalnie

 

Zakażenie Helicobacter pylori jest najczęstszą przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka. Jest to szczególnie uciążliwa infekcja, gdyż często jest oporna na konwencjonalne leczenie antybiotykowe oraz wykazuje dużą tendencję do nawrotów. Z tego powodu leczenie naturalne Helicobacter pylori cieszy się dużym zainteresowaniem pacjentów zmagających się z infekcją. Jakie pokarmy, zioła i suplementy mogą okazać się przydatne we wspomaganiu leczenia H.pylori?

Helicobacter pylori – czym jest?

Helicobacter pylori to gram-ujemna bakteria o spiralnym kształcie, która jest szczególnie przystosowana do funkcjonowania w kwaśnym środowisku żołądka.

W początkowej fazie zakażenia bakteria produkuje duże ilości ureazy, która neutralizuje kwaśne środowisko żołądka. Stwarza to bakterii idealne warunki do namnażania i zasiedlania różnych rejonów błony śluzowej żołądka. Ponadto, jej spiralny kształt oraz witki umożliwiają penetrację bakterii w głąb błony śluzowej żołądka, gdzie inicjuje proces zapalny i prowadzi do powstawania owrzodzeń.

Infekcja H.pylori jest odpowiedzialna za:

  • >90% przypadków zapalenia żołądka,
  • >80% przypadków choroby wrzodowej żołądka
  • >90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy

Helicobacter pylori – objawy

Większość osób z infekcją H.pylori (nawet 80%) nie doświadcza żadnych objawów. Jednak u niemal wszystkich zakażonych osób bakteria ta powoduje postępujące uszkodzenie wyściółki żołądka. Prowadzi to do przewlekłego stanu zapalnego w żołądku, któremu może towarzyszyć szereg różnych dolegliwości.

Najczęstsze objawy H.pylori to:

Powyższe objawy są najbardziej charakterystyczne i jeśli u Ciebie występują to zdecydowanie warto pomyśleć o badaniu w kierunku Helicobacter pylori.

Mniej specyficzne objawy H.pylori to:

Helicobacter pylori – leczenie naturalne

Na początku chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że metodami naturalnymi jesteśmy w stanie jedynie wspomagać leczenie H.pylori. Całkowite wyeliminowanie infekcji w ten sposób jest mało prawdopodobne. Dlatego przestrzegaj proszę zaleceń lekarza, bo w większości przypadków terapia antybiotykowa (np. preparatem Pylera) jest naprawdę najlepszym rozwiązaniem.

Metody naturalne mogą być jednak świetnym uzupełnieniem terapii antybiotykowej. Połączenie odpowiedniej diety i suplementacji razem z leczeniem antybiotykowym znacznie zwiększy Twoje szanse na udane leczenie i przyspieszy regenerację żołądka po leczeniu.

W wielu badaniach klinicznych wykazano, że suplementacja probiotyków zwiększa skuteczność antybiotykoterapii (nawet o 10-13%!) oraz zmniejsza skutki uboczne związane ze stosowaniem antybiotyków przeciwko H.pylori. Mówiąc prościej, dodając odpowiedni probiotyk do antybiotyków zaleconych przez lekarza mamy większą szansę na udane leczenie.



Zalecane probiotyki w leczeniu Helicobacter pylori:

  • Saccharomyces boulardii (dostępny w preparatach: Enterol, Dierol…) – najbardziej uniwersalny probiotyk w początkowej fazie leczenia. W licznych badaniach potwierdzono, że efektywnie zwiększa on skuteczność terapii przeciwdrobnoustrojowej, zmniejsza dyskomfort w nadbrzuszu oraz poprawia tolerancję antybiotyków. Ponadto, dzięki suplementacji tego szczepu probiotycznego u pacjentów po zakończonym leczeniu szybciej ustępują objawy dyspepsji (odbijania, uczucie pełności, nudności) [1 , 2]

    Dawkowanie: 500-1000 mg od pierwszego dnia leczenia antybiotykowego + kontynuacja przez co najmniej kilka tygodni po zakończonym leczeniu

  • Lactobacillus reuteri DSM 17648 (dostępny w preparatach: HELICOgastrin, Heliprox…) – jest to wyjątkowy szczep probiotyczny dedykowany zwłaszcza pacjentom zmagającym się z infekcją H.pylori. Probiotyk ten zakłóca ruchliwość H.pylori, zmniejsza jej inwazyjność i ułatwia usuwanie tej bakterii z żołądka. Co ciekawe, szczep ten wykazuje działanie synergistyczne z wcześniej wspomnianym S.boulardii, a więc warto rozważyć połączenie obu tych probiotyków w terapii H.pylori [3].

    Dawkowanie: 200-400 mg od pierwszego dnia leczenia antybiotykowego + kontynuacja przez co najmniej kilka tygodni do kilku miesięcy po zakończonym leczeniu

Naturalne środki przeciwdrobnoustrojowe:

1) Guma mastyksowa (mastyks)


Mastyks to lepka żywica, której właściwości zdrowotne są doceniane od czasów starożytnych. Wówczas była chętnie stosowana w leczeniu wrzodów żołądka, stanów zapalnych przewodu pokarmowego oraz rozmaitych infekcji.

W badaniach klinicznych wykazano, że:

  • Guma mastyksowa wykazuje wysoką aktywność przeciwko Helicobacter pylori [4]
  • Suplementacja gumy mastyksowej w dawce 3×350 mg skutecznie zmniejsza objawy niestrawności tj.: ból brzucha, zgaga, tępy ból w górnej części żołądka oraz przyspiesza gojenie wrzodów dwunastnicy [5]
  • Czysta guma mastyksowa była umiarkowanie skuteczna w leczeniu Helicobacter pylori (wskaźnik wyleczeń wyniósł 30-38%) [6]

*Jednak w kilku badaniach wykazano brak pozytywnego wpływu gumy mastyksowej na infekcję Helicobacter pylori, a więc dowody są niejasne.

Moja opinia: rozważyłbym zastosowanie gumy mastyksowej po zakończeniu antybiotykoterapii ze względu na jej działanie przeciwzapalne i łagodzące objawy. Może również zapobiec reinfekcji lub wspomóc eliminację H.pylori, gdyby okazało się, że leczenie antybiotykowe nie było w pełni skuteczne.

Polecane preparaty: Mastic Gum Jarrow Formulas ; Mastiha GSH Polska

2) Lukrecja DGL
Lukrecja to roślina posiadająca ponad 100 aktywnych substancji, które wykazują szereg obiecujących właściwości zdrowotnych. Najchętniej jest wykorzystywana w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz oddechowego. Wykazuje aktywność bakteriobójczą przeciwko H.pylori.

W badaniach klinicznych wykazano, że:

  • Dodatek lukrecji do standardowej terapii antybiotykowej znacząco zwiększył skuteczność leczenia przeciwko Helicobacter pylori (o ponad 20%) [7]
  • U osób z dyspepsją lukrecja skutecznie łagodziła objawy tj.: nudności, niestrawność oraz bóle brzucha [8]
  • Lukrecja była podobnie skuteczna jak bizmut w zwalczaniu infekcji H.pylori [9]

*W suplementacji najlepiej sprawdzi się lukrecja DGL. Jest to forma lukrecji pozbawiona glicyryzyny, związku który w wysokich dawkach może powodować szereg skutków ubocznych.

Moja opinia: lukrecja DGL świetnie sprawdzi się jako suplement po zakończonej terapii antybiotykowej. Jej suplementacja przyspieszy regenerację błony śluzowej żołądka i zredukuje objawy tj. niestrawność, zgaga czy wzdęcia. W przypadku opornej na leczenie H.pylori rozważyłbym również zastosowanie lukrecji w trakcie terapii antybiotykowej (koniecznie omów to z lekarzem!).

Polecane preparaty: Natural Factors DGL Licroice (forma do ssania)

3) Kurkumina

Kurkumina to główna substancja bioaktywna w kurkumie, która wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe. Sama kurkumina jest słabo wchłaniana, dlatego najlepiej suplementować ją w połączeniu z piperyną lub w kompleksach lipidowych (BCM-95, Meriva)*.

W badaniach klinicznych wykazano, że:

  • Kurkumina wspomaga gojenie wrzodów trawiennych oraz zapobiega wzrostowi H.pylori [10]
  • Suplementacja kurkuminy w dawce 3×500 mg doprowadziła do zagojenia wrzodów żołądka i dwunastnicy u 48% pacjentów po 4 tygodniach i u 76% pacjentów po 12 tygodniach suplementacji [11]
  • Kurkumina kompleksowo może wspierać terapię różnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych spowodowanych infekcją H.pylori [12]
  • Sama kurkumina jest prawdopodobnie mało skuteczna w eliminacji H.pylori [13]

*Obecnie nie jest jasne, która z form kurkuminy przynosi największe korzyści w terapii H.pylori. Najbardziej łagodna dla przewodu pokarmowego i dobrze wchłaniana jest kurkumina w kompleksach lipidowych tj.: Meriva, BCM-95 oraz kurkumina liposomalna.

Moja opinia: sama kurkumina zdecydowanie nie wystarczy do wyeliminowania infekcji H.pylori, ale nie powinno to zniechęcać do jej suplementacji. Stosowanie kurkuminy może bowiem przyspieszyć regenerację błony śluzowej żołądka, zmniejszyć jej stan zapalny i złagodzić objawy niestrawności – i w tym celu przede wszystkim bym stosował kurkuminę 😊

Polecane preparaty: Dr Best Fitosom Kurkuminy (Meriva) ; Jarrow Curcumin-95 ; Kurkumina Liposomalna C3 Medicaline

4) Laktoferyna

Laktoferyna jest ważnym składnikiem mleka kobiecego, które wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, immunomodulujące i przeciwzapalne. Ma hamujący wpływ na wzrost wielu bakterii, w tym na tytułowego Helicobacter pylori.

W badaniach klinicznych wykazano, że:

  • Suplementacja laktoferyny w połączeniu z terapią antybiotykową znacznie zwiększa skuteczność leczenia przeciwko Helicobacter pylori i zmniejsza nasilenie działań niepożądanych [14]
  • Laktoferyna bydlęca w dawce 2×200 mg skutecznie hamuje kolonizację H.pylori w żołądku i poprawia wyniki testu oddechowego z mocznikiem [15]
  • Laktoferyna chelatuje jony żelaza, dzięki czemu zmniejsza dostępność tego pierwiastka dla H.pylori i ogranicza jej wzrost. Dodatkowo działa synergistycznie z antybiotykami, gdyż ułatwia ich przenikanie przez błonę komórkową bakterii [16]

*Potencjalnie lepszym wyborem od zwykłej laktoferyny bydlęcej jest apolaktoferyna. Jest to forma laktoferyny niewysycona żelazem, dzięki czemu wykazuje znacznie większe właściwości przeciwdrobnoustrojowe niż standardowa laktoferyna.

Moja opinia: rozważyłbym włączenie laktoferyny razem z probiotykami od pierwszego dnia terapii antybiotykowej przeciwko Helicobacter pylori. Zapewni to większą skuteczność terapii oraz zminimalizuje ryzyko skutków ubocznych związanych ze stosowaniem antybiotyków.

Polecane preparaty: Apolaktoferyna Jarrow Formulas

5) Nienasycone kwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe pełnią bardzo ważną rolę w kontrolowaniu stanów zapalnych, a część z nich wykazuje również aktywność przeciwdrobnoustrojową. Dodatek dobrej jakości tłuszczów roślinnych oraz oleju rybiego może znacznie wspomóc terapię H.pylori oraz przyspieszyć regenerację żołądka.

W badaniach klinicznych wykazano, że:

  • Oliwa z oliwek hamuje wzrost H.pylori, a jej dodatek do diety doprowadził do skutecznego zwalczenia infekcji u 10% pacjentów [17]
  • Olej rybi (kwasy omega-3) działa bakteriostatycznie na Helicobacter pylori, a także hamuje uszkodzenia błony śluzowej żołądka poprzez działanie przeciwzapalne i przeciwwydzielnicze [1819]
  • Olej z wiesiołka skutecznie leczył wrzody żołądka w badaniu na szczurach [20]

Moja opinia: dobrej jakości kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, omega-6 oraz omega-9 powinny być fundamentem każdej zdrowej diety. Zdecydowanie polecam więc dodanie do diety oliwy z oliwek i oleju rybiego (w postaci tłustych ryb morskich lub suplementu) dla każdej osoby z infekcją H.pylori, ale również bez tej infekcji.

6. Dzikie oregano olej strong


Olejek z oregano wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Ponadto wspomaga trawienie, wzmacnia odporność, neutralizuje wolne rodniki, a do tego znajduje szerokie zastosowanie w kuchni i w pielęgnacji.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Popularne posty