Rozdzielnie na talerzu

 

O co chodzi z tym rozdzielaniem?

Zasady łączenia lub rozdzielania pokarmów w jednym posiłku wywodzą się z fundamentalnych praw fizjologii, według których właściwe i całkowite wchłanianie pożywienia jest efektem prawidłowego jego przeżucia i działania enzymów trawiennych.

Różne rodzaje żywności wymagają do strawienia różnych enzymów, różnego środowiska (kwaśnego lub zasadowego) i różnego czasu.

Niewłaściwe ich łączenie prowadzi do wzdęć, zaparć, uczucia senności po posiłkach, większego zapotrzebowania na sen, rozdrażnienia, trudności z koncentracją, grzybicy, obniżonej odporności, podatności na infekcje…można by jeszcze długo wyliczać.

Wstępne trawienie białek przebiega w środowisku kwaśnym. Proces ich rozpadu zaczyna się w żołądku pod wpływem enzymu pepsyny, która powstaje z proenzymu pepsynogenu aktywowanego przez kwas solny wydzielany przez komórki okładzinowe żołądka.

Trawienie jest kontynuowane w jelitach, w czym biorą udział enzymy trzustkowe. Gdy białko jest trawione prawidłowo, z jelit wchłaniane są cenne aminokwasy, które są podstawowym materiałem budulcowym tkanek i białek biorących udział w niemal wszystkich ważnych procesach metabolicznych organizmu. Jeśli jednak proces trawienia jest zakłócony, do trawienia w jelitach włączają się bakterie, ale wtedy – dodatkowo – powstają trujące produkty uboczne, takie jak ptomaina.

Węglowodany trawione są w środowisku zasadowym. Ich rozkład zaczyna się już w jamie ustnej pod wpływem ptialiny zawartej w ślinie. Ciąg dalszy trawienia ma miejsce dopiero w jelicie cienkim, pod wpływem enzymów trzustkowych. Efektem końcowym tego procesu są proste węglowodany, które dalej są przetwarzane w wątrobie. Jeśli węglowodany nie zostały wstępnie dobrze przygotowane do strawienia w jelicie cienkim, do ich rozkładu włączą się bakterie. Fermentacja bakteryjna złożonych węglowodanów prowadzi do powstawania substancji trujących – alkoholi, kwasu octowego, kwasu mlekowego i dwutlenku węgla.

Tłuszcze trawione są w jelicie cienkim przez enzymy trzustkowe. Większość z nich musi być wstępnie zemulgowana przez sole zawarte w żółci wydzielanej przez pęcherzyk żółciowy.

 



Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Popularne posty