Rola składników mineralnych w rozwoju i prewencji nadciśnienia tętniczego

 


 

Istotną rolę w rozwoju i prewencji nadciśnienia tętniczego odgrywają sód, potas, magnez i wapń oraz mikroelementy, takie jak żelazo, miedź i cynk. W diecie osób zdrowych i chorych ważna jest właściwa podaż wspomnianych pierwiastków. Wyniki badań epidemiologicznych wskazują, że zanieczyszczenie wody i żywności kadmem, ołowiem i arsenem może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego. (Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010, tom 1, nr 4, 230–235)

Wiele czynników endo- i egzogennych wpływa na wartość ciśnienia tętniczego w organizmie. Obejmują one czynniki genetyczne, środowiskowe i żywieniowe. Prawidłowe żywienie odgrywa znaczącą rolę w prewencji i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Z żywieniowego punktu widzenia w tej jednostce chorobowej szczególną uwagę zwraca się na prawidłowe spożycie tłuszczu, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), błonnika i odpowiednich składników mineralnych Analizując wpływ składników mineralnych na wartość ciśnienia tętniczego, należy zwrócić uwagę zarówno na pierwiastki niezbędne dla organizmu (Na, Cl, K, Ca,Mg, Zn, Cu, Fe, Se), które w zależności od rodzaju i ilości spożycia mogą mieć pozytywne bądź negatywne działanie, oraz te, które zanieczyszczają środowisko życia człowieka (Cd, Pb, As).

Nawodnienie, wody lecznicze oraz dieta niskowęglowodanowa bogata w składniki zasadotwórcze (warzywa, zwłaszcza zielone, strączkowe) to wspaniały sposób regulacji nieprzewlekłych problemów z nadciśnieniem tętniczym.

W przypadku przewlekłych problemów zdrowotnych związanych z nadciśnieniem tętniczym dobrym a nawet koniecznym wsparciem leczenia jest redukcja stanów zapalnych w organizmie, poprzez zmianę nawyków żywieniowych (dieta przeciwzapalna) oraz  tzw. zdrowy tryb życia, czyli dobry sen oraz RUCH.

Czytaj więcej tu.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Popularne posty